Načasování

Územní dimenzeInformace o skutečných počtech obyvatel v území je možné využít ve všech oblastech, kde investice, či realizované projekty mají územní dimenzi. Územní dimenze operačních programů EU 2020 představuje v České republice 200 miliard Kč, což je 31% z celkové alokace. Ústřední téma programů EU je soudržnost. Nejen ekonomická a sociální, která je hlavním tématem Evropy již od roku 1986, ale nově i teritoriální (územní). Jaké jsou hlavní výzvy?

  • Řídit koncentraci (města jsou pozitivní i negativní, intenzita inovací vs. znečištění a sociální odloučení).
  • Propojit území (žít kdekoliv s přístupem k veřejným službám, dopravě, energiím a internetu).
  • Spolupracovat (efekty znečištění a dopravní kongesce neznají administrativní hranice).
  • Propojení urbánních a zemědělských oblastí (efektivní využití půdy ale i zajištění služeb veřejné dopravy a zdravotní péče).

Projekt zpracování „BIGDATA“ ze signalizace mobilních sítí je také tématicky v souladu s růstovou strategií EU. Jaký má být růst EU? Chytrý: vzdělávání; výzkum a inovace (nové služby generující růst a práci a řešící sociální výzvy); využití ICT. Udržitelný: „zelená opatření“, ale také elektrické gridy nebo podpora informovaných spotřebitelských rozhodnutí. Pro všechny: práce (ženy, mladí a zkušenější), investice do dovedností, modernizace pracovního trhu, sociální zajištění, rozdělení přínosů ve všech částech EU.

Share